Logo niepodleglaLogosłużbycywilnej

Działania informacyjno-edukacyjne

 

Nowotwór piersi to najczęściej występujący w Polsce nowotwór wśród kobiet. Kobiet między 50 a 70 rokiem życia są w grupie największego ryzyka zachorowania, ale zachorować mogą nawet kobiety młodsze. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka piersi, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, a szczególnie regularna samokontrola piersi.
W działania informacyjno-edukacyjne wpisują się szkolenia prowadzone cyklicznie przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole dotyczące profilaktyki raka piersi. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi dla uczniów klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Kole oraz dla młodzieży z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Rolniczego w Kościelcu przeprowadzono szkolenia z profilaktyki raka piersi. W spotkaniach łącznie wzięło udział 111 uczniów.
Pracownicy Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej zdefiniowali tematykę raka piersi jako jednostkę chorobową, przedstawili aktualną sytuację epidemiologiczną w Polsce oraz główne objawy i czynniki ryzyka zachorowania. Druga część spotkania polegała na zajęciach praktycznych, gdzie uczestnicy zostali zapoznani z techniką i zasadami przeprowadzania samobadania, a następnie kolejno ćwiczyli na fantomie, który w ramach współpracy został przekazany na rzecz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kole przez Burmistrza Miasta Koła.
Samodzielne badanie piersi jest bezpieczną, nieinwazyjną, prostą, a przede wszystkim dostępną dla każdej kobiety metodą wykrywającą guzki lub inne nieprawidłowości w gruczołach piersiowych. Systematycznie kontrolując piersi mamy szanse na wcześniejsze wykrycie raka, wtedy gdy jest on jeszcze uleczalny.

Przygotowała: Beata Biskupska – st. asystent Oświaty i Promocji Zdrowia w PSSE Koło.

SP1a

SP1b

ZSRCKU1

ZSRCKU2