Logo niepodleglaLogosłużbycywilnej

BĄBLOWICA


DROGI SZERZENIA 

Zarażone tasiemcem bąblowcowym zwierzęta leśne oraz domowe zanieczyszczają swoimi odchodami zawierającymi jaja tasiemca runo leśne, wodę, jagody, poziomki, grzyby oraz wiele innych roślin. Człowiek zaraża się tasiemcem bąblowcowym przez spożycie nieprzegotowanej wody lub niemytych owoców, warzyw i grzybów, na których znajdują się jaja tasiemca. Jaja mnogą znajdować się również na sierści zwierząt,  na różnych przedmiotach środowiska zewnętrznego a także na brudnych dłoniach. Następnie połknięte jaja w przewodzie pokarmowym ulegają transformacji w postać larwalną pasożyta i przyjmują postać torbieli. Przez ścianę przewodu pokarmowego larwy mogą przedostawać się do krwi i w ten sposób rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Choroba ta jest o tyle niebezpieczna, że po kilku latach od zarażenia larwa potrafi osiągać rozmiary nawet do kilkudziesięciu centymetrów, przez co prowadzi do dużego spustoszenia w organizmie, a nawet śmierci.

OBJAWY

Bąblowiec przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów.

Symptomy zależą od zaatakowanego narządu oraz liczby pęcherzy.

Rozwijające się stopniowo objawy kliniczne są głównie wynikiem ucisku rosnącej larwy na tkanki i podobne są do wolno rosnącego guza.

Umiejscowienie:

w wątrobie:

żółtaczka, pobolewanie w prawym podżebrzu

w płucach:

 krwioplucie, kaszel, duszność, bóle w klatce piersiowej, świąd

w mózgu:

bóle głowy, zaburzenia psychiczne wynikające z uszkodzenia mózgu(zespół psychoorganiczny)

w nerkach:

nawracające bóle, krwiomocz, zaburzenie czynności nerek

 

 

JAK SIĘ UCHRONIĆ PRZED ZAKAŻENIEM BĄBLOWCEM?

Bąblowica jest poważną chorobą zagrażającą życiu, a jej leczenie jest kosztowne i długotrwałe, dlatego lepiej jej zapobiegać niż leczyć. W tym celu warto przestrzegać kilku zasad, a mianowicie:

  • po spacerze w lesie, zbieraniu owoców leśnych oraz grzybów należy dokładnie myć pod ciepłą, bieżącą wodą zarówno ręce, jak i wszystkie zebrane grzyby i owoce,
  • dokładnie myć pod ciepłą, bieżącą wodą zakupione i zebrane na działach owoce i warzywa,
  • mycie rąk przed jedzeniem i przygotowywaniem posiłków,
  • regularnie odrobaczać zwierzęta domowe, szczególnie psy.