Logo niepodleglaLogosłużbycywilnej

Wakacje bez dymu

Wakacje bez dymu

      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole przypomina, że wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą pamiętajmy jednak, że podczas wypoczynku warto oddychać świeżym powietrzem wolnym od dymu tytoniowego.

Kwestie te reguluje ustawa z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z jej zapisów wynika, że palenia wyrobów tytoniowych zabrania się między innymi w pomieszczeniach wypoczynku.                    W widocznych miejscach na terenie obiektu zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, należy umieścić oznaczenia słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych.

                                                         E-papierosy.
Należy przypomnieć, że zakaz palenia dotyczy również palenia papierosów elektronicznych oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych (tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów, tytoniu fajkowego, tytoniu do fajki wodnej, cygar, cygaretek, tytoniu do żucia, tytoniu do nosa lub do stosowania doustnego).

Na mocy nowych przepisów palenie e-papierosów, tak jak tradycyjnego tytoniu, jest zakazane w  miejscach publicznych na przystankach, w szkołach, szpitalach, obiektach kultury
i wypoczynku, lokalach gastronomiczno - rozrywkowych, środkach transportu publicznego, obiektach obsługi podróżnych, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci i innych przeznaczonych do użytku społecznego.

                                               Nie pal w obecności dzieci!

Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy.

Dym ten zawiera wiele substancji alergizujących, który powoduje łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także astmę.

Rzuć Palenie Szkoda Zdrowia !

Przygotowała: Beata Biskupska – st. asystent Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w PSSE Koło.